O PROJEKCIESegregacja odpadów? To dla mnie naturalne!

„To dla mnie naturalne” to projekt, który ma na celu nauczenie mieszkańców Gminy Radziechowy-Wieprz poprawnych zachowań w zakresie segregacji odpadów. Selektywna zbiórka opakowań z tworzyw sztucznych. Brzmi poważnie, a jest banalnie prosta. Warto przypomnieć, co właściwie mieści się w tej kategorii poza plastikowymi butelkami po napojach (PET), o których mówi się aktualnie najwięcej. Są to także: opakowania spożywcze (np. po wspomnianych już jogurtach, śmietanach, kartoniki po mleku itp.), opakowania po chemii gospodarczej oraz folie i reklamówki. To właśnie te odpady wyrzucone do zbiorczych pojemników z odpadami zmieszanymi wyrządzają najwięcej szkody środowisku, ponieważ ich rozkład trwa setki lat. Wrzucone jednak do odpowiedniego pojemnika, mogą zyskać drugie życie. Nauka zasad prawidłowej segregacji, tych najbardziej szkodliwych dla środowiska odpadów, to właśnie główny cel konkursu oraz związanych z nim działań edukacyjnych. „To dla mnie naturalne” ma w założeniu sprawić, że rzeczywiście segregacja śmieci będzie naszym naturalnym działaniem, a nie łamigłówką przyprawiającą o ból głowy.PARTNERZY
Żywiec Zdrój S.A. należy do grupy spółek DANONE - producenta żywności dopasowanej do potrzeb odbiorców na każdym etapie życia. W Polsce częścią grupy są również Danone (świeże produkty mleczne), NUTRICIA (żywność dla niemowląt i małych dzieci) oraz NUTRICIA Medyczna (żywność medyczna). Wszystkie spółki łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji DANONE, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe.

Wierzymy, że oferując wartościową żywność, w poszanowaniu środowiska naturalnego, budujemy zdrowszy świat – konsumenci, wybierając na co dzień nasze produkty, tworzą tę przyszłość razem z nami.

Więcej informacji na stronie: https://www.zywiec-zdroj.pl/
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. została założona w 2002 roku przez czołowe polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa, w celu realizacji ciążących na przemyśle obowiązków odzysku i recyklingu opakowań wprowadzanych przez nich na rynek. Obecnie współpracujemy z ponad 2 000 przedsiębiorców, których produkty opakowane są w blisko co 3 opakowanie trafiające na polski rynek. Rekopol to lider wśród tego typu podmiotów w Polsce. Realizując obowiązki przedsiębiorców tworzymy największy w kraju system zbiórki selektywnej odpadów opakowaniowych na terenie 700 gmin.

Rekopol prowadzi akcje edukacyjne dotyczące selektywnej zbiórki odpadów i świadomych zakupów. Przykładem zaangażowania w tym obszarze jest autorska, ogólnopolska kampania Dzień bez Śmiecenia. Wiele z tych działań podejmowanych jest wspólnie z przedsiębiorcami, współtworząc i realizując tym samym przedsięwzięcia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Więcej informacji na stronie: https://www.rekopol.pl/
Firma Piotr Plast od ponad 10 lat zajmuje się działalnością w sekcji surowców materialnych. Od 2012 roku zajmuje się selektywną zbiórką odpadów w Gminie Radziechowy-Wieprz, a także z kilkudziesięciu innych instytucji na terenie Polski, którym pomaga w sekcji odpadów. Zaplecze techniczne, jakim dysponuje firma pozwala na świadczenie usług na najwyższym poziomie w taki sposób, aby priorytety w postaci zadowolonych klientów, a także co najważniejsze - ochrona środowiska były w pełni zachowane. Siedziba firmy znajduje się w Przybędzy przy ul. 3 maja 8, a w miejscowości Wieprz przy ul. Żywieckiej znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (tzw. PSZOK).

Więcej informacji na stronie: https://piotrplast.pl/
Radziechowy-Wieprz - To malowniczo położona gmina rozciągająca się na terenie zajmującym 67 km² oraz zamieszkana przez około 13 tysięcy mieszkańców. Obejmuje swoim zasięgiem miejscowości: Brzuśnik, Bystra, Juszczyna, Przybędza, Radziechowy (najstarsza wieś na Żywiecczyźnie) i Wieprz. Naszmi skarbami są m.in: zespoły regionalne, lokalni twórcy ludowi i rękodzielnicy, a także walory turystyczne naszych wiosek. W tej niewielkiej, wiejskiej gminie zachwycić mogą Was nie tylko widoki i piękna przyroda, ale także ciekawe pozostałości budownictwa ludowego oraz małej architektury sakralnej. Szczególnie wartościową propozycją na spacer jest wędrówka na górę Matyskę, zwaną też „Golgotą Beskidów”. Oprócz zabytków warto odwiedzić także obiekty sportowe i rekreacyjne, ścieżki spacerowe, czy też Bacówkę za Kościołem w Przybędzy.

Od 2009 roku rozwija się w Gminie atrakcyjny teren przemysłowy, któremu został nadany status Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Więcej informacji na stronie: https://www.radziechowy-wieprz.pl/
Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, to instytucja gminna, która dba o to, aby w kulturze przez cały rok działo się pozytywnie. Powstaliśmy w styczniu 2004 roku i od tej pory z radością i dumą współpracujemy ze wszystkimi chętnymi do działania na rzecz społeczności. Mamy całą masę pozytywnych pomysłów, owocującą wydarzeniami o różnym charakterze, na których każdy może znaleźć coś dla siebie. Staramy się integrować różne grupy społeczne i wiekowe oraz wspólnie tworzyć nowe ciekawe zajęcia i wydarzenia. Nie boimy się wyzwań artystycznych, zadań specjalnych, maszerowania po górach, ani trudnych dziecięcych pytań. Jesteśmy otwarci, proekologiczni i - choć promujemy to co wywodzi się z tradycji naszych przodków - nowocześni.

Nieustannie pogłębiamy wiedzę na temat tradycji i staramy się zarażać innych tą pasją!

Działamy dla Was! Chcesz wiedzieć co w kulturze piszczy? Zajrzyj na naszego facebook'a albo na stronę: http://cowkulturze.pl/
Fundacja „Za górami, za lasami” powstała w 2018 roku, by wspierać i promować przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i edukacji przyrodniczej.  Jednym z głównych celów Fundacji jest aktywizowanie społeczności lokalnych i budowanie społeczeństwa obywatelskiego zaangażowanego we wprowadzanie zmian w swoim najbliższym otoczeniu. Zadaniem Fundacji jest również wspieranie instytucji, innych organizacji, placówek oświatowych oraz sektora biznesowego w działaniach na rzecz poprawy stanu środowiska i rozwoju kapitału społecznego.

Więcej informacji na stronie: http://www.zagoramizalasami.org/